Moi Drodzy Maturzyści, po raz kolejny powracam do problemu matury pisemnej, bowiem przeprowadzone w styczniu/lutym diagnozy wskazują na to, że nadal pojawiają się kłopoty z rozwiązaniem testu i napisaniem wypracowania.
Część testowa
Choć pewnie dołączę do chóru wszystkich polonistów, ba! nauczycieli, to ja również do znudzenia będę powtarzać o tym, że polecenia należy przeczytać bardzo uważnie i to nie raz, ale co najmniej dwa razy z naprawdę głębokim zrozumieniem. Obecnie wychodzi na to, że czytacie je bardzo pobieżnie, jakby coś Was goniło... a przecież na wszystko macie niemal 3 godziny! Siadając zatem do testu, uczyńcie trzy głębokie wdechy i nie spieszcie się. Dajcie sobie czas na myślenie.
Kolejna sprawa to niezrozumiały lęk przed tekstami o charakterze językoznawczym. Możliwe, że przyczyną tego, jest niewielka ilość czasu poświęcana na zagadnienia językowe. Przez to, że wciąż i wciąż czyta się wiersze, opowiadania, powieści, dramaty, czujecie się specjalistami od literatury... Jeśli jest taka potrzeba, z chęcią przygotuję cykl Odsieczy językowych właśnie, byście wiedzieli, jakie funkcje może pełnić język.
Ostatnia kwestia dotycząca testu... streszczenie. Pojawia się ono w zestawie zadań egzaminacyjnych i niby jest bardzo prostą formą, a jednak zadanie wypada jako sprawiające trudność. Napisanie dobrego streszczenia wymaga dyscypliny i zastosowania odpowiedniej kompozycji. Po pierwsze, jeśli jest napisane, że streszczenie ma mieć od 40-60 słów, to absolutnie ani jednego słowa więcej czy mniej nie wolno Wam dopisać. Ta liczba wyrazów odpowiada mniej więcej 4-5 zdaniom. Pierwsze zdanie musi określać temat tekstu (o czym jest tekst?), kolejne natomiast jego remat (co jest napisane o tym temacie?). Innymi słowy, streszczenie - jak każda forma - musi mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie z tym, że tutaj poruszamy się po przestrzeni zaledwie kilku zdań. Odsyłam Was do matury z 2015 roku i do zasad jej oceniania. Znajdziecie tam tekst J. Bralczyka "Co się nosi w mówieniu?", który należało streścić w jednym z zadań.
Wypracowanie
Przejdę teraz do drugiej części egzaminu, a mianowicie tej, na której wymaga się od Was napisania rozprawki bądź interpretacji. Nie będzie żadnym odkryciem, jeśli powiem, że rozprawka jest zdecydowanie łatwiejszą formą wypowiedzi. Jednak także w jej wypadku czekają na Was liczne pułapki, których musicie uniknąć.
Rozprawka
Powstały już dwie Odsiecze na temat pisania rozprawki, jednak dobrego nigdy za wiele. Na podstawie wspomnianego arkusza maturalnego (maj 2015), pokażę Wam czynności, które pomogą zinterpretować tekst.
1. Ustal słowa klucze: wolna wola człowieka, siły od niego niezależne, wpływ na ludzkie życie.
3. Zanalizuj tekst. I w tym momencie, Drodzy Maturzyści, chciałabym, byście wyrobili sobie pewien nawyk. Podobno coś takiego wyrabia się w ciągu czterech tygodni, więc do maja jest jeszcze troszkę czasu :) Mianowicie: przystępując do lektury tekstu, w Waszych dłoniach powinien znajdować się ołówek/długopis gotowy do użycia. Innymi słowy, czytacie tekst aktywnie i od razu podkreślacie to, co już budzi Wasze podejrzenia, skojarzenia, łączy się z tematem. Możecie pisać po arkuszu maturalnym, więc wykorzystajcie to!
4. Spisz spostrzeżenia i wskaż cytaty, które je potwierdzają.
5. Ułóż roboczą tezę. Na przykład: Uważam, że życie człowieka zależy w głównej mierze od sił od niego niezależnych, tj. od sił natury, fatum, przeznaczenia.
6. Wskaż konteksty i sposób ich wykorzystania. Innymi słowy, zastanawiacie się, jakie teksty kultury poruszają ten sam motyw albo posiadają te same cechy, co tekst dołączony do polecenia i ustalacie sposób ich wykorzystania.
7. Weryfikuj tezę, uwzględniając wybrane teksty kultury.
Pamiętajcie, by w rozwinięciu oddzielać argument od przykładu. Samo przytoczenie przykładu nie wystarczy. Argument musi się pojawić. Ponadto unikajcie streszczeń, bowiem egzaminator może odjąć słowa zawarte w streszczeniu od całej pracy... i może się okazać, że Wasza praca w rzeczywistości liczy mniej niż 250 słów... Omawiajcie problem, a nie streszczajcie treści tekstu kultury.
Na dziś to wszystko, niedługo pojawią się Odsiecze dotyczące kolejnych wypracowań :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz